1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

STAJ DENEYİMLERİ

 Ayşenur NALBUR - BTİOYO'lu olmak ayrıcalıktır!
   Merhaba,ben Ayşenur Nalbur.Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü 2.sınıf öğrencisiyim. Okulumuzda gerçekleşen kariyer günleriyle bir çok oteli tanıma fırsatımız oldu.Hemen hemen çoğuna başvurdum,içlerinden en çok içime sinen Doğuş Grubu oldu.Olumlu geri dönüş yapılınca da staj serüvenim Ayvalık'ta yeni açtıkları Murat Reis Oteli ile başladı. Giderken korkularım vardı:90 gün evden uzakta olacaktım ve en önemlisi ilk defa mutfakta çalışacaktım.Ancak otele gittiğimde,şeflerimin samimiyetiyle karşılaşınca o an iyi ki dedim,iyi ki ilk seneden stajımı yapmak istemişim. Staj süresince kahvaltı ve pastane bölümlerinde çalıştım.Bir çok tarif öğrendim ve en önemlisi ekip olmayı öğrendim. Stajım bittiğinde bir yandan eve gitmenin mutluluğu bir yandan da mutfak ortamından ayrılmanın hüznünü yaşıyordum. Şimdi düşününce diyorum ki iyi ki gastronomi bölümünü tercih etmişim,iyi ki BTİOYO ailesinin bir üyesiyim. İlk seneden staj yapmamız konusunda bizleri cesaretlendiren öğretmenlerimize, emek gösteren şeflerime çok teşekkür ederim.
 

 Yeşim Gücük - Mary Palace Hotel Staj Deneyimim
  Öncelikle "İstihdam ve Kariyer Günleri" organizasyonlarını gerçekleştirip, birçok işletme arasından seçim yapmamıza olanak veren okulumuz yönetimine ve hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Mary Palace'da çalışmaya başladığım ilk gün hangi bölümde çalışacağıma karar verdik. Pastane işlerini sevdiğim için pastane bölümünde çalışmaya başladım. İlk olarak mutfağı tanıdım ve ekip arkadaşlarımla tanıştım. İlerleyen birkaç günde otel ile ilgili oryantasyon eğitimine katıldım. Daha sonra otel içinde ilk yardım eğitimi gibi eğitimler almaya devam ettik. Pastanede çalıştığım iki ay boyunca Türk ve dünya tatlılarını, unlu mamülleri öğrendim. Çalıştığım otelde Btioyolu arkadaşlarım da vardı. Ayrıca otelin genel müdürü Btioyo mezunuydu. Bu yüzden çalıştığım süre boyunca Btioyolu olmanın farkını açıkça gördüm. Pastaneden sonra soğuk mutfakta çalışmaya başladım. Burası benim bıçak kullanmam için iyi bir fırsattı. Burada zeytinyağlılarımızı, ulusal ve uluslar arası mezeleri öğrendim. Soğuk mutfakta sebze ve meyvelerden dekor yapmayı da öğrendim. Hatta çalışmamın sonlarına doğru zamanımın çoğunu dekor yapmaya ayırdım. Btioyolu genel müdürümüz beni başarılı bulduğu için ileriki senelerde de benimle çalışmak istediğini belirtti ve üç buçuk aylık çalışmam sona erdi.

 

Duygu Özcan - ETS'de Btioyo ruhu
  Bir stajyer olarak ETS gibi köklü ve turizmde bir çok farklı iş alanında faaliyet gösteren bir firmada çalışmanın ayrıcalıklarında bahsedeceğim. Öncelikle eğer bir turizm öğrencisiyseniz burası tam size göre. Otellerden, kültür turlarına, tranferlere; uçak şirketinden otel rehberliğine kadar bir çok alanda aktif durumda olması turizm hakkında bir çok alanda aynı anda bilgi sahibi olmanıza yardımcı olabilir. Bu işletmede yaptığım staj, kültür turlarının işleyişleri, otel rezervasyonları, acil durumlarda yapılması gerekenleri, misafir ilişkilerini, prosedürleri ve daha saymakla bitmeyecek kadar iş hakkında tecrübe ve bilgi sahibi olmamı sağladı. Eğer Btioyo'luysanız zaten kendinizi okulunuzda gibi hissedeceksiniz çünkü profesyonel rehberlerinden, otel çalışanlarına kadar bir çok alanda okulumuzun mezunları ve okuyan arkadaşlarımız çalışmakta burada. Bilirsiniz Btioyo ruhunun vermiş olduğu o kardeşlik hissi birbirinizi tanımamış olsanız bile size ayrı bir güç veriyor. Bu yılki stajınızın hem eğlenceli hem de eğitici olmasını istiyorsanız bence Ets turu denemelisiniz.
Gizem Eyüboğlu - Altınyunus Çeşme Resort Thermal Hotel
  Balıkesir Üniversitesi'nde Turizm işletmeciliği 2.sınıf öğrencisiyim. Okulumuzda her yıl düzenlenen istihdam kariyer günleri sayesinde birçok otel ile görüşme fırsatı buldum.Cv bıraktığım otellerden geri dönüşler oldu.Düşündükten sonra yaz stajımı Altınyunus Çeşme Resort Thermal Hotel'de yapmaya karar verdim.Stajımı önbüroda yapma konusunda ısrarcıydım. İstediğim oldu ve guest relations biriminde staja başladım. Misafir ilişkileri çalışanları genel olarak misafirin her türlü şikayeti, memnuniyeti ile ilgileniyor.Dolayısıyla birden çok yabancı dil bilmek gerekiyor.Bunun üstesinden geldim ve başardım.Zamanla rezervasyon,santral,resepsiyon departmanlarında da çalıştım işi öğrenmem için çok iyi bi deneyimdi.İlk zamanlar ne zaman bitecek diye düşünürken son zamanlar bitmesini hiç istemedim.İşimi benimsemiş ve sanki yıllardır bu işi yapıyor gibi hissediyordum.Düzenli olarak defter tuttum.Her yaptığım işi defterime not ettim.Defter benim için hem hatıra oldu hem de bir sonraki işim için iyi bir yol gösterici.Bu iş bana en çok sabırlı olmayı ve insanları dinlemeyi öğretti.Bundan sonra ki planım okul bitene kadar her yaz çalışmaya devam etmek çünkü her seferinde daha da tecrübe kazanacağımı düşünüyorum.Mezun olduğumda ise ilk hedefim kendi işimin sahibi olmak.

 


Campus Life Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi 1975 yılında Bursa İktisadi ve İdari Bilimler Akademisine bağlı olarak Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu adıyla kurulmuştur.